دنیای زیبای من ... ! لطفا به روز باشید !

تماس با من

درباره من

سلام ! مصطفی ایزدی مدیر و نویسنده ی این وبلاگم . حدود دو سالی میشه که وبلاگ نویسی می کنم و این وبلاگ جدیدترین تجربه ی من در زمینه ی وبلاگ نویسی هستش ! در این وبلاگ سعی کردم مطالب سایت های معتبری مثل phonearena ، روزنامه ی گاردین ، روزنامه ی نیویورک تایمز و چندین سایت دیگر را ترجمه کنم تا مطالب به اصطلاح دسته اول و البته مفید باشن ! امیدوارم مطالب مورد استفاده قرار بگیره ... ;)

آلودگی صوتی چگونه باعث انقراض گروهی از نهنگ ها شد ؟!

آلودگی صوتی به سلامت روانی آسیب می رساند . آلودگی صوتی می تواند باعث فشار خون بالا ،سطح بالای استرس ، احساس وزوز در گوش ، کاهش شنوایی ، اختلال در خواب ، و دیگر اثرات مضر باشد . 

هم چنین موجب تداخل در فعالیت های عادی مانند خواب ، گفتگو می شود ؛ به علاوه افرادی که به طور معمول در معرض سر و صدا قرار دارند نسبت به افرادی که در معرض آلودگی صوتی قرار ندارند ، خطر بیش تری از بابت ناشنوایی ، آن ها را تهدید می کند . 

سر و صدا بالا می تواند منجر به عوارض قلبی و عروقی و افزایش استرس و انقباض عروق که منجر به افزایش فشار خون است بشود.تازه جالب تر آن است که این آلودگی صوتی نه تنها در زندگی خود ما انسان ها بلکه در زندگی حیوانات نیز تاثیر بسزایی دارد ؛ تحقیقات نشان داده که سر و صدای بیش از اندازه در محل زندگی حیوانات باعث میشود نسل آن ها در دراز مدت در خطر انقراض قرار بگیرد .اما شاید از خودتان بپرسید "چرا آلودگی صوتی منجر به انقراض گونه های خاصی از حیوانات به خصوص حیوانات آبزی می شوند؟"

دلیل این امر بسیار ساده است ، برای مثال چندین سال قبل گزارش انقراض گونه های خاصی از نهنگ ها داده شد ! این امر برای بسیاری از دانشمندان مبهم بود تا آن که عده از آن ها به تحقیق در این زمینه مشغول شدند . در پایان آن ها به جواب بسیار جالبی رسیدند : محدوده ی زندگی این نهنگ ها ، محل عبور زیر دریایی ها بسیاری بوده ، در این شرایط  نهنگ ها نمیتوانستند به وسیله ی سر و صدا نهنگ های دیگر را از حمله ی کوسه ها باخبر کنند ! نمونه های دیگری از این دسته انقراض ها ، وجود داشتند ... برای مثال گروهی از خرچنگ ها ! 

منبع : +


جدیدترین یادداشت‌ها

پیوندها

امکانات جانبیتحلیل آمار سایت و وبلاگ